Du är alltid välkommen att höra av dig till oss om du har frågor kring samarbeten, produkter eller beställningar. Vårt huvudkontor finns i Ulricehamn, och våra produkter säljs via återförsäljare och butiker runt om i Sverige, Europa och världen.



Huvudkontor

Holebrook / SEA Trikå

Storgatan 69

523 31 Ulricehamn

Telefon: 0321-77 57 00

info@holebrook.com

Marknadsansvarig

Anneli Gustavsson

Telefon: 0321-77 57 12

076-529 50 55

anneli@holebrook.com

VD

Daniel Svensson

Telefon: 0321-77 57 05

0702-033 232

daniel@holebrook.com

Produktionschef

Ulrica Åke

Telefon: 0321-77 57 08

0705-775 710

ulrica@holebrook.com


 

Försäljning

Sverige Syd/Väst

Niklas Landström

Telefon: 0730-530 084

niklas@holebrook.com

Sverige Nord/Öst

Nils Lind

Telefon: 0763-227 169

nils@holebrook.com

Finland

Marko Utriainen

Sarka Agencies OY

Härkähaankuja 14

01730 Vantaa

Finland

Telefon: +358 445010545

marko.utriainen@muagency.fi

Storbritannien

Peter Alexander

Holebrook UK

Unit 10 Westbrook Farm

Draycot Cerne

Chippenham SN 15 5LH

Storbritannien

Telefon: +44 124 975 0132

peter@orcabay.co.uk

USA

Gregory Hall

Holebrook USA

4 commercial wharf

Newport, RI 02840

USA

Phone: +001 508 4282 355

Holebrookusa@gmail.com

Kanada

Jeff Lowenstein

Railtown Apparel Group

730 Alexander Street

V6A 1 E3 Vancouver

Kanada

Telefon: +001 604 602 4120

jlowenstein@railtowngroup.com

Holland

Erik Sigtermans

Grand Brands

Witkoelenweg 5

9537 TE Eesergroen

The Netherlands

Telefon: +31 6 11 91 71 31

info@grandbrands.nl

Danmark/Tyskland

Jesper Tornbjerg

Intersurf AS / P2 Sport

Formervej 2

6800 Varde

Danmark

Telefon: +45 21 69 12 69

jt@intersurf.dk

Norge

Kristin Vogt-Svendsen

Vogt Agency AS

P.A. Holmsvei 23A

1164 Oslo

Norge

Telefon: +47 410 251 20

kristin@vogtagency.com

Estland/Lettland/Litauen

Mati Pops

Ragenford OÜ

Nooda Street 8

13516 Tallin

Estland

Telefon: +372 56998888

mati.pops@ragenford.com

Belgien/Luxemburg

Zachary Zekhnini

Nazza SRL

Chaussée De Waterloo 1006

1180 Uccle

Belgien

Telefon: +32 472820333

z.nazza@skynet.be

Följ oss

Om Holebrook Sweden


Holebrook är ett svenskt varumärke med fokus på stickade kläder. Vi föddes på den svenska västkusten och vår första kollektion var stickade tröjor med ett vindtätt elastiskt foder. Idag, över tjugo år senare, är de fortfarande en del av vår kollektion. Hållbarhet är en del i vårt DNA, i vår affärsmodell och i vår varumärkesstrategi. Vår jordnära syn på hållbarhet utgår från ull, bomull, mohair och alpacka. Naturliga material som inte behöver tvättas så ofta, vilket förlänger plaggens livslängd och minskar deras påverkan på miljön. Våra kläder är tidlösa och skapas för årstiderna, inte för trenderna. Alla våra kläder tillverkas i Europa av leverantörer som delar vår strävan och vårt engagemang för kvalitet och hållbarhet.